دوران قاجار - رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي: مهمترين علت مرگ و مير كودكان در اورژانس اطفال، شوك است

 

 

مهمترين علت مرگ و مير كودكان در اورژانس اطفال، شوك است

 

تهران - رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: مهترين علت مرگ و مير كودكان در اورژانس اطفال، شوك است.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعي ايرنا، 'محمدرضا رزاقي' روز چهارشنبه در ششمين همايش اورژانس ها و بيماري هاي شايع طب كودكان در دانشگاه شهيد بهشتي افزود: 40 تا 50 درصد شوك ها مي تواند منجر به مرگ و مير كودكان شود.

 

وي اضافه كرد: عوامل مختلفي مانند بيماري هاي قلبي و عروقي، تنفسي، كما، تشنج و تروما (ضربه) مي تواند به كودك شوك وارد كند.

 

رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي اظهار داشت: همچنين شايع ترين حادثه در كودكان پنج تا 14 ساله كشور به دليل آغاز حضور در محيط بيرون از خانه، تروما (ضربه) است كه اين امر، حساسيت طب اورژانس اطفال را بيش از پيش روشن مي سازد.

 

رزاقي خاطرنشان كرد: تروماي كودكان با تروماي بزرگسالان متفاوت است چرا كه بزرگسالان اگر حجمي از خون خود را از دست بدهند، ممكن است سيستم بدن اين خون از دست رفته را جبران كند اما كودكان با كمي خونريزي دچار شوك مي شوند و ممكن است جان خود را از دست بدهند.

 

وي افزود: اطفال از سرمايه هاي اصلي كشور به شمار مي روند و شاخص پيشرفت هر كشوري در جهان، ميزان حفظ سلامت مادر در دوران بارداري و حفظ سلامت كودك پس از تولد است.

 

رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: در برخي از كشورها آمار مرگ و مير كودكان زير يك سال، به ازاي هر يك هزار كودك در سال، چهار مرگ و مير است كه اين ميزان در كشورهاي داراي محروميت مانند كشورهاي آفريقايي ، 110 در هر يك هزار كودك و در ايران حدود 26 مرگ و مير در هر يك هزار كودك در سال است.

 

رزاقي افزود: اين آمار در كشور ما بطور نسبي خوب است اما مطلوب نيست و ر مسووليت همه دست اندركاران حوزه سلامت از بخش دولتي تا دانشگاه ها و مراكز درماني را مضاعف مي سازد.

 

وي خاطرنشان كرد: ارتقاي سطح سلامت ، نياز كشور به امكانات و تجهيزات پزشكي را كاهش مي دهد و منجر به شكوفايي اقتصادي مي شود.

 

رزاقي يادآور شد: كودكي كه متولد مي شود به طور طبيعي مي تواند دست كم ، 70 سال عمر كند و دست اندركاران حوزه سلامت وظيفه دارند دستيابي به اين مسير طول عمر را تسهيل كنند./ایرنا2018-06-07 |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ