اعتراف هاي وزيرخارجه اسبق انگليس در آستانه 22بهمن

 

اعتراف هاي وزيرخارجه اسبق انگليس در آستانه 22بهمن/

غرب در قبال ايران احساس شرمساري مي كند

'ديويد اوون'، وزير خارجه انگليس در زمان پيروزي انقلاب اسلامي ضمن اعتراف به دخالت هاي كشورش در امور ايران و اذعان به شكست سناريوي تحريم ها در شرايط كنوني ، گفت: ما در قبال ايران احساس شرمساري مي كنيم.

وي با تشريح عملكرد غرب در زمان جنگ تحميلي گفت: در حالي كه ما اميد داشتيم شور و غيرت اسلامي در ايران روبه زوال رود اما ايرانيان با دليري بسيار و از خود گذشتگي در برابر حمله هاي عراق ايستادگي كردند وعملكرد غرب در خور تقبيح است.

به گزارش گروه اخبار صوتي تصويري 'ايرنا'، 'ديويد اوون' چهارشنبه شب در گفت وگو با بي بي سي در پاسخ به اين سوال كه آيا انقلاب سال 1979 در ايران واقعاً شما را غافلگير كرد؟ گفت: در آن زمان كه انقلاب روي داد، خير. اما مسلم است كه در هنگامي كه در كادر پيمان سنتو با مقامات ايران و با شخص شاه در سال 1977 ملاقات داشتم، تصور نمي كردم كه شاه ظرف دو سال سقوط كند.

بي بي سي پرسيد :آيا به اين علت بود كه شما اطلاعات درستي از ايران نداشتيد؟

اوون پاسخ داد: ظرف حدود يك سال، تقريبا همه يك صدا بودند و وجه مشتركشان بيزاري از شاه بود. اين حالت در هر حكومتي مشكل آفرين است. در مورد راه حل اتفاق نظري نبود، در اين مورد كه هدف چه بود نظر واحدي وجود نداشت، ولي همه مي دانستند كه چه نمي خواهند و با چه كسي مخالفند. اين حالت از تابستان 1978 بيشتر شد. مي توانم بگويم در واقع پيش از 1978 بود.

وزير خارجه سابق انگليس درباره نقش كشورش در سرنگوني دولت مصدق گفت:انتقادي كه عنوان مي شود آن است كه بريتانيا در سرنگون كردن دولت مصدق كه منتخب مردم بود نقش عمده اي ايفا كرد و بعد به شاه كمك كرد كه بجاي يك پادشاه مشروط به يك ديكتاتور تبديل شود.

وي افزود: من شخصا انتقاد مربوط به سرنگون كردن دولت مصدق را مي پذيرم. فكر مي كنم كه فرصتي بود كه حتي با فرض درست بودن برگرداندن شاه، دولت بريتانيا بايد به او مي گفت كه زمان پادشاه همه كاره سپري شده است.

بي بي سي پرسيد: در روزهاي اول انقلاب در يكي از مصاحبه هاي تلويزيوني گفتيد كه كساني كه تصميم گرفته اند از شاه پشتيباني نكنند سخت در اشتباهند.

اوون پاسخ داد : بله ، من حتي يك كلمه از آن مصاحبه را حاضر نيستم تغيير بدهم. من در آن هنگام هشدار دادم كه چنانچه انقلابي در گيرد چه رخ خواهد داد. به ياد دارم كه در ماه نوامبر آن سال گفتم كه آنچه مي رود كه رخ بدهد رخ مي دهد و ما نمي توانيم بر سير اين جريان اثري بگذاريم.

وي افزود: دير شده بود. نمي شد شاه را از آن ورطه نجات داد. مسلما از نوامبر 1978 ديگر نمي شد چنين كرد و ما چاره اي نداشتيم جز آن كه تحولي را كه رخ مي داد بپذيريم. تا ماه نوامبر 1978، ما هنوز اميد داشتيم كه بتوان آن جريان را متوقف كرد. يكي از انگيزه هاي من در خصوص آنچه در ماه سپتامبر آن سال در تلويزيون گفتم آن بود كه بكوشم تا شايد مردم را متقاعد كنم كه انقلاب راه حل نيست.

وي افزود: انقلاب واكنشي بود كه مي شد انتظارش را داشت، واكنشي ناشي از ناخرسندي از آنچه تحت حاكميت شاه رخ مي داد، واكنشي ناشي از وحشت و ناراحتي و خشم در برابر رفتار ساواك. تورم پولي به كاهش سطح زندگي مي انجاميد و اين نكته در مورد ساكنان بسياري از شهرها، بويژه تهران، صادق بود و مردم شاه و خويشاوندان و دوستانش را مي ديدند كه در ناز و نعمت بسر مي برند.

بي بي سي در ادامه گفت: آيا غرب از گذشته درس گرفته است؟

اوون گفت: مطمئن نيستم. مي دانيد كه اين را نمي توانم پاسخ بدهم. اما مي توانم بگويم كه به نظر من اشتباه بزرگي خواهد بود اگر اسراييل حمله اي بازدارنده بر تاسيسات هسته اي صورت دهد و همچنين عقيده دارم كه اشتباه بزرگي خواهد بود اگر دولت ايالات متحده بر چنين اقدامي از جانب اسراييل صحه بگذارد و آن را امكان پذير سازد با آن كه جهان غرب به طور كلي نگران است و با آن كه ما نگران هستيم.

اوون افزود: اما چنان كه مي دانيد ايران يك قدرت منطقه اي است. ايراني ها توانستند با دليري بسيار و با از خود گذشتگي در برابر حمله هاي عراق ايستادگي كنند. ايراني ها اين كار را به تنهايي و با تكيه بر خودشان انجام دادند.

من در آن زمان در دستگاه دولت (انگليس) نبودم، اما با اين حال مي توانم بگويم كه جهان غرب به عقيده من به گونه اي عمل كرد كه در خور تقبيح است.

وي افزود: ما عملا ايران را به حال خود گذاشتيم تا از خود دفاع كند و اميد داشتيم كه در آن ميان شور و غيرت انقلابي اسلامي رو به زوال رود. اين كار غلط بود.

ايران هدف تجاوز قرار گرفته بود و سازمان ملل متحد در خصوص تجاوز قواعد روشن و مشخصي دارد. همان گونه كه ما در برابر تجاوز عراق به كويت در سال 1991 آن چنان كه بايد و شايد واكنش نشان داديم مي بايستي در سال 1982 هم وارد عمل مي شديم تا از تجاوز عراق به ايران مانع شويم. براي ما مايه شرمساري است كه چنين نكرديم. اين ماجرايي بسيار بسيار ناپسند بود.

وي افزود:قدرت ايران ناشي از اين واقعيت است كه يك ارتش بسيار بزرگ دائمي در اختيار دارد و برغم تحريم ها توانسته است كه نيروي دريايي و نيروي هوايي بسيار كارآمدي تدارك بينيد.

اين كار را با اين هدف انجام داده است كه از خود محافظت كند و اين حقّ مسلم ايران است.

اوون گفت: ايران كاملا محق است كه وسايل هسته اي غيرنظامي تدارك ببيند. غني سازي اورانيوم في نفسه حق ايران است. ما نمي توانيم ايران را از پديد آوردن نيروگاه هاي هسته اي مانع شويم و چنين قصدي هم نداريم....../تحلیل:ایرنا2018-06-24 |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ